Strona główna > Klocki autonomiczne > Edukacja dla bezpieczeństwa
Ilość odwiedzin: 413

Edukacja dla bezpieczeństwa

AKTUALNOŚCI

 

Wiwat Nowy Rok

admin - edb

Sylwester i Nowy Rok to czas petard i fajerwerków. Z zakupem ich nie ma problemu. Można je kupić dosłownie wszędzie. Warto jednak wiedzieć, że na terenie naszego kraju istnieje zakaz sprzedaży tych artykułów nieletnim. Jest to mądry zakaz, jednak często niestety nie stosowany w praktyce. Bywa też, że fajerwerki kupują dorośli, ale odpalać pozwalają już dzieciom. Środki pirotechniczne dostarczają niezwykłych doznań wizualnych, ale przy tym są też wielką bombą chemiczną, której zawartość po wystrzeleniu zawsze opada na ziemię. 

Ratownictwo w Tatrach

admin - edb

Tatry są najwyższymi górami w Polsce i zarazem najniebezpieczniejszymi. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele niebezpiecznych szlaków m.in. szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. Tatry to nie tylko miejsce gdzie można chodzić po szlakach, jest też ogromna ilość dróg wspinaczkowych m.in. droga Surdela, droga setka czy droga gnojka. A co w przypadku, gdy w czasie pobytu na szlaku lub drodze taternickiej zdarzy nam się wypadek? 

Noś odblaski!

admin - edb

Kierowcy to nie sowy! Nie widzą w ciemności! Mając na uwadze poprawę własnego bezpieczeństwa jako pieszego lub rowerzysty w okresie jesienno-zimowym, zwróćmy szczególną uwagę na używanie elementów odblaskowych, które mogą uratować nam życie. 

DZIEŃ SŁUŻBY CYWILNEJ

admin - edb

Dzień Służby Cywilnej – zwyczajowe polskie święto obchodzone corocznie 11 listopada od 2000 roku  w Narodowe Święto Niepodległości w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.

Dzień Ratownictwa Medycznego

admin - edb

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto to zostało powołane ustawą z dnia 8 października 2006 roku o Państwowym Ratownictwie medycznym. Jak trudny to i odpowiedzialny zawód, nie trzeba nikogo przekonywać. Niemal każdego dnia widujemy karetki pędzące na sygnale, ustępujemy im miejsce na drodze, by mogli sprawnie przejechać, ale rzadko poświęcamy więcej uwagi osobom znajdującym się w środku.

RSO

admin - edb

Co to jest RSO?

Jak to działa?    

  

Schrony w Radomiu

admin - edb

Na terenie Radomia znajduje się blisko 50 schronów, są one rozmieszczone w większości w centrum naszego miasta. Powstały pod koniec lat 50. (okres Zimnej Wojny), na szczęście nigdy nie musiały być wykorzystane. Mieszczą się w większości w budynkach bloków mieszkaniowych (85 proc. z nich jest w zasobach spółdzielni mieszkaniowych), np. przy ul. Waryńskiego, Młodzianowskiej, Sportowej, Miłej. 

12 września - Dzień Wojsk Lądowych

admin - edb

Wojska Lądowe obchodzą swoje święto w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

Dzień rzucania palenia

admin

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Dodatkowe oceny

admin - edb

Październik jest miesiącem w którym obchodzi się wiele międzynarodowych i ważnych tylko dla naszego kraju  świąt nietypowych. Z okazji tych dni każdy uczeń klasy trzeciej ma możliwość otrzymania dodatkowej oceny z Edukacji dla bezpieczeństwa. Wystarczy wykonać pracę dodatkową - plakat, gazetkę, komiks, instrukcję, transparent, itp. -  przynieść na tydzień przed datą święta do szkoły i oddać nauczycielowi Edb.

 

Strony